poniedziałek, 2 września 2013

                        OLEJ ARGANOWY


Zanim wyleczymy swój układ pokarmowy ewidentnie wpływający na zmiany skórne (co potrwa ponieważ jest procesem czasochłonnym i długotrwałym) możemy oczywiście pomagać także swojej skórze zewnętrznie ,gdyż i w ten sposób należy również pielęgnować skórę. 
Jednym z najbardziej cenionych  produktów w tej kwestii jest właśnie OLEJ ARGANOWY. 

Pozyskiwany z jednego z najstarszych drzew o wspaniałym składzie posiada lekko czerwony kolor i bardzo delikatny posmak orzeszków ziemnych ,po przetworzeniu traci te naturalne cechy, jednak właściwości nie ulegają zmianie. Olej uzyskuje się ze świeżych nasion gdzie do wytłoczenia jednego kilograma metodą tłoczenia na zimno potrzeba trzech kilo nasion ,który to uzyskuje się z trzydziestu kilogramów orzechów. Tradycyjnie olej arganowy tłoczony jest przez kobiety z plemion berberyjskich. Nasiona są rozgniatane na kamiennych żarnach a z powstałej pasty wyciskany jest olej. Olej posiada certyfikat organiczności wystawiony przez National Organic Program (USDA). Wprowadzono w życie wiele projektów wspomagających utrzymanie rezerwatu ,a także mających na celu rozszerzenie badań dotyczących właściwości oleju arganowego.
  
Olej arganowy harakteryzuje się doskonałym wpływem na wszelkiego rodzaju choroby skóry. Nazwany został marokańskim eliksirem młodości a także ze względu na złocisty kolor płynnym złotem lub złotem Berberów. Drzewo arganowe zaś zwane jest  drzewem żelaznym (gdyż dostarcza bardzo twardego drewna) lub drzewem życia.


Ciekawostką jest ,że owoce arganii są dla tamtejszych kóz wielkim przysmakiem. W Maroku często można spotkać ucztujące na arganiach kozy które wdrapują się na gałęzie drzew i tam żerują na liściach i owocach. Owoce arganii są żółte i przypominają spiczastą oliwkę lub śliwkę. Wewnątrz są pestki, tzw. orzechy, niemal trzykrotnie większe od laskowych ,a w nich z kolei są nasiona, mniejsze od ziarna słonecznika ,zawierające ten dobroczynny olej. Skorupa orzecha arganowego jest 16 razy twardsza od skorupy orzecha laskowego.
 
Setki lat temu ludność marokańska pozyskiwała olej z nasion drzewa arganowego. Na początku był bardzo ceniony ze względu na olbrzymie właściwości odżywcze i lecznicze by następnie stać się wspaniałym środkiem pielęgnacyjnym. Okazało się ,że Marokanki używając go w codziennej pielęgnacji skóry mają bardzo długo piękną i jędrną skórę ,po mimo długiego i intensywnego eksponowania jej na słońce w codziennej aurze jaka nieubłaganie panuje w tamtejszej szerokości geograficznej. 

Nie można zapominać i zdecydowanie należy tu też wspomnieć o ekologiczności i specyfice egzystencji samego drzewa arganowego z którego owoców pozyskiwany jest olej.
Drzewo arganowe dorasta do 10 metrów wysokości z rozpiętością  korony posiadającą średnicę nawet do 14 metrów i występuje tylko w południowej-zachodniej części Maroko w regionie Souss, między Agadirem, Marrakeszem i Essaouirem oraz w pobliżu Oujda na terenie około 800,000 hektarów a liczbę drzew szacuje się obecnie na 21 milionów egzemplarzy. Drzewo jest idealnie przystosowane do suchego oraz ubogiego w sole mineralne klimatu. Jego korzenie sięgają daleko w głąb ziemi i mierzą nawet do 30 metrów długości. Dzięki tak długiemu i rozbudowanemu systemowi korzeniowemu drzewo dosięga krystalicznie czystej wody gruntowej  i może egzystować oraz owocować w warunkach pustynnych. Żelazne drzewo daje owoce nawet do 400 lat. 
Rośnie w ekologicznie czystym środowisku, na terenie wpisanym od 1998 roku na listę rezerwatów biosferycznych UNESCO.
Jest swoistym gatunkiem endemicznym czyli występującym tylko w jednym miejscu na świecie tzn. nigdzie, poza Marokiem, nie udało się wyhodować drzewa arganiowego tak ,aby owocowało.

Pomijając naturalną ekologiczność egzystencji samego drzewa po wielu latach badań naukowych wiemy już od czego zależą wspaniałe właściwości pozyskiwanego z niego oleju. 
Efekt ten olej arganowy zawdzięcza jednak przede wszystkim wyjątkowemu składowi. Olej arganowy jest naturalną kompozycją ogromnej ilości substancji czynnych, z których wiele ma znakomity wpływ na zdrowie i urodę. Wielkie bogactwo i cała gama niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (80% składu)  w tym omega 6 i omega 9 ,głównie oleinowego i linolowego (do 40%) olbrzymia ilość antyoksydantów w tym polifenoli (5,6 mg/100 g) ,karotenów (300 mg/100 g) ,steroli (160 mg/100 g) w tym spinasterol, schotenol, stygmasterol regenerujących naskórek ,tokoferoli (62 mg/100 g)  i witaminy E (670 mg/kg - nawet trzykrotnie więcej niż w oliwie z oliwek) oraz odkrytym prawie 100 innym związkom czynnym jak między innymi tirukallol łagodzący objawy alergii ,a w tym również związkom zapobiegającym nowotworom walnie przyczynia się do jego bezsprzecznej skuteczności. Dzięki zawartości beta-amyriny natomiast posiada właściwości przeciwzapalne i chroniące skórę. Zawiera również butyrospermol pielęgnujący skórę przed i po opalaniu.

Olej arganowy ma potwierdzone naukowo właściwości prozdrowotne i przeciwzapalne. Wskazany jest między innymi w leczeniu zapalenia stawów, reumatyzmu i artretyzmu. 
Regularne używanie spożywczego oleju arganowego w przygotowywaniu posiłków obniża poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi zmniejszając ryzyko powstawania miażdżycy ,stymuluje działanie układu krążenia (poprawia krążenie) ,reguluje ciśnienie ,zmniejsza ryzyko zawału serca,  regeneruje już zniszczone i chore komórki, dezynfekuje, pomaga przy odbudowie tkanki łącznej, przemianie materii w okresie klimakterium ,wzmacnia system immunologiczny ,zapobiega chorobom Alzheimera, Parkinsona.


Jego wyjątkową cechą jeśli chodzi o działanie na skórę jest także bardzo łatwe przenikanie przez naskórek, dzięki czemu błyskawicznie i w dużej ilości dociera do kolejnych warstw i komórek skóry odżywiając ją oraz odbudowując wewnętrzny cement skóry. Działa rewitalizująco. Stosowany na skórę wykazuje intensywne działanie antyoksydacyjne oraz co wiele kobiet ucieszy - silnie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe.
Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i wzmacniającym naturalną barierę ochronną olej arganowy zdecydowanie opóźnia proces starzenia skóry ,wywoływany nawet intensywną ekspozycją na słońce.
Niezwykle bogaty w wyżej wymienione niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminę E nadaje się do stosowania zarówno na suchość i szorstkość skóry ,blizny, zmarszczki , jak i paradoksalnie na przetłuszczanie.
Zapobiega wysychaniu skóry i poprawia jej elastyczność. Opóźnia procesy degradacji włókien elastylowych i kolagenowych. Z tego właśnie względu stosowany jest także w zabiegach profilaktyki i zwalczania różnego typu skaz jak rozstępów i/lub blizn towarzyszących ciąży czy przy odchudzaniu. 
Co warto podkreślić dzieje się to w sposób naturalny, bez skutków ubocznych. 
Reguluje wydzielanie sebum (łoju ludzkiego) i zapobiega jego rogowaceniu, przez co redukuje skłonność do powstawania zaskórników. Posiada działanie przeciwzapalne i kojące. Jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry skłonnej do zapadania w rumień ,przy trądziku ,łuszczycy a także łojotokowych zapaleniach mieszków włosowych ,egzemie czy atopowym zapaleniu skóry. Jego wyższość nad innymi specyfikami stosowanymi przy pielęgnacji skóry jest taka ,że jest odpowiedni zarówno dla cery suchej (ze względu na swoje działanie ochronne) jak i tłustej. 
Nadaje się również do pielęgnacji niemowląt – można go stosować jako zamiennik dziecięcej oliwki. 
Blizny pooparzeniowe lub inne przybierają naturalny kolor i spłycają się. Można go stosować do wmasowywania w miejsca pokryte cellulitem, zabieg ten powoduje widoczną poprawę stanu skóry. 

Przykładowe zastosowanie oleju arganowego:

    - bezpośrednio na skórę
    - dodatek do gotowych kremów i mleczek
    - składnik fazy olejowej własnoręcznie robionych kremów, 

      mleczek, balsamów, pomadek do ust, maseł i olejków do 
      masażu.


na koniec mały przepis na :

Krem łagodzący podrażnienia (flawanony mięty)

Krem należy przygotować metodą klasyczną krok po kroku Krem w wersji bez konserwantu powinien być przechowywany w lodówce i zużyty w ciągu dwóch tygodni. Krem z konserwantem (FEOG) należy zużyć w ciągu 6 miesięcy do zrobienia. 

Receptura dla 100 g kremu

Faza olejowa
5% skwalan z oliwy z oliwek          - 6.25 ml
5% olej ze słodkich migdałów          - 5.5 ml
5% olej arganowy                       - 5.5 ml
2% emulgator GSCok. 1.5 łyżeczki  - 2.5 ml
3% alkohol cetylowyok. 1.5 łyżeczki  - 5 ml

Faza wodna
4% flawanony mięty                        - 4 ml
5% mleczan sodu                        - 3.75 ml
5% D-pantenol 75%                     - 4.2 ml
0.5% alantoina                                 szczypta
58% woda/hydrolat                       - 58 ml

Faza dodatków
7% ekstrakt antyhistaminowy             - 7 ml
0.5% guma ksantanowa                     szczypta
1% FEOG (opcjonalnie)                     - 1 ml

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz